Reiki Nedir?
 Rei: Herşeyi oluşturan kozmik, manevi, ruhani, evrensel enerji

Kİ: Yaşayan her varlığın içindeki hayati enerji

Reiki: Evrensel/Manevi enerji rehberliğinde yürüyen yaşam enerjisi

Reiki, ellerimiz aracılığı ile enerji kanalize etme tekniğidir.
  

Eski uygarlıklarda, Reiki´nin varlığı ve nereden geldiği çocuklara öğretilirdi. Lemurya, Atlantida, Mısır ve Tibet´te tapınaklarda, manastırlarda ve çeşitli gizli cemiyetlerde öğretildigi ve uygulandığı bilinmektedir.

1922´de Mikao Usui adlı bir Budist rahip, Reiki´yi Japonya´da tekrar keşfetti. 21 gün süresince tuttuğu oruç ve sürekli meditasyon sonucunda, insan bedeninde de yeralan, Kutsal Geometri sembollerini gördü. Bu insanoğlunun tamamen sağlıklı ve dengeli olmasi halinde, ADN´sinde sahip olduğu geometriydi.

Bu semboller, reiki öğrencisinin veya reiki tedavisi gören kişinin enerjilerinin yükseltilmesinde ve reiki enerjisi ile senkronize edilmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Reiki, insan genetik kodunda yeralmaktadir. Bu yüzden doğuştan sahip olduğumuz, iç güdüsel olarak bildiğimiz ve kullandığımız bir aracımızdır.

İnsanoğlu hep yarasının, canı acıyan yerin üzerine elini koydu. Anneler çocuklarını hep okşayarak sakinleştirdiler. Reiki, içimizden gelen bir bilgelik olduğundan, hep bize onu nasıl kanalize edebileceğimizin yolunu gösterdi. İnsanoğlunun dokunuşu, şefkat ve iyilestirici güc, SEVGİ içermektedir. Fakat bu yaşadığımız çağda, insanoğlu bu içsel bilgelik kaynağından uzaklaşmış ve sahip olmak, hırs ve bunun gibi dünyevi bağımlılıklarının esiri olmuştur.

Reiki enerjisini anne karnında olmamızdan itibaren almaya başliyoruz. Bizde çok doğal bir güçtür bu. Çocukluğumuzun ilk dönemlerinde hiç bir korku hissetmezken, bizi korumak icin kullanılan “öyle yapma yoksa canın acır”, “sen kötü çocuksun, yaramazsın” vs gibi sözler duyuyoruz ve kişisel gücümüzü yitirmeye başliyoruz. Gerçekten de, çocuk mesela “kötü ve yaramaz” olduguna inanıyor veya başına kötü bir şey geleceği ihtimaline karşı korkulara kapılmayı öğreniyor. Bu şekilde hastalıklar başlıyor. Hayatını, kendine kurmayı öğrendiği limitler içerisinde kalmak icin kendine baskı uyulayarak geçiriyor. Çünkü, o limitler içerisinde kalırsa, “iyi cocuk” olacak ve çevresinin sevgisini hakedecek hissi içine işlemiş oluyor.

Reiki ile çalışmaya başladığında, bu kaybedilen, unutulan güç geri geliyor ve kişi “Kendi Aslına” geri dönüyor. Bu tekrar bulunan kişisel güç artık hayat boyu hiç bir zaman kaybedilmiyor.

Artık kişi, kendisi veya başkaları tarafından kendine konulan bu limitlerin, bir iluzyondan ibaret olduğunu ve hayatta hiç bir şeyin imkansız olmadığını kendi bilgeliğinden HATIRLIYOR.

 Mikao Usui